Svátek práce
V USA a v Kanadě se svátek práce, Labour Day, slaví první pondělí v září.
Vznik :
Dne 1. května 1886 proběhla pod vedením odborů celodenní stávka, usilující o osmihodinovou pracovní dobu bez ztráty peněz. Celkově stávkovalo asi 300 000 dělníků. 3. května proběhlo v Chicagu shromáždění při kterém došlo ke střetu demonstrantů s pořádkovými silami, při kterém přišlo o život několik stávkujících v důsledku policejní palby. 4.května zemřelo několik lidí při demonstraci na Haymarket Square kvůli výbuchu bomby, za což byli obviněni a následně (avšak bez důkazů) odsouzeni k smrti čtyři anarchisté. První celostátně ( USA ) slavený Svátek práce přišel den 1. května 1888, kdy probíhaly celý den stávky a demonstrace na památku dva roky starých událostí. O rok později (tedy 1890) přijala II.internacionála na návrh francouzských socialistů 1. květen (nebo též 1. máj) za oficiální svátek práce. Ttřeba Katolická církev jej roku 1955 zasvětila sv.Josefu Dělníkovi.
Svátek v socialistických zemí :
V socialistických zemích patřil tento svátek mezi nejdůležitější svátky, organizovaly se masové prvomájové průvody, které procházely před tribunou s místními představiteli moci.V průvodu byly zastoupeny podniky, školy i různé zájmové organizace (např. organizace Svazarmu či Červený kříž), kromě pěších účastníků někdy projížděly i alegorické vozy. Neodmyslitelnou součástí průvodů byly nejrůznější transparenty a mávátka.
Dnes :
V Praze na Letenské pláni se každoročně na 1. května konala tradiční oslava Svátku práce pořádaná a hojně navštěvovaná komunisty a jejich sympatizanty.
Od roku 2006 je vytlačily organizace "Zrušme komunisty" apod. Od té doby KSČM oslavuje Svátek práce u Křižíkovy fontány na Výstavišti.